Svetovo najväčší solárny systém na sušenie kalu
Lisovanie je ekonomickejšie ako zváranie
IRB Industrie-Rohrbau GmbH, generálny dodávateľ v Rödinghausene, vykonávajúci stavebné práce, verí, že lisovanie potrubných spojov hrubostenných oceľových rúrok „za studena“ namiesto ich zvárania konvenčným spôsobom dosiahlo ďalšie rozhodujúce výhody presahujúce to, čo sa všeobecne očakávalo od potrubného systému. Najmä s ohľadom na množstvo konštrukcií spojených s extrémne vysokým zaťažením, ktoré sa tu vyskytuje, bol tento prístup oveľa ekonomickejší, hovorí stavbyvedúci IRB Michael Puckrandt: „Na každom pripojovacom spoji strávime až o 80 percent menej času v porovnaní so zváraním, v závislosti od menovitej šírky. Aj napriek vyšším materiálovým nákladom v rámci full-cost cien je technológia spájania lisovaním pre nás ako realizátora veľmi zaujímavou ponukou“.
A ako reaguje zákazník, obzvlášť pri projekte tak neobvyklého charakteru, kedy nie je skúsenosť, o ktorú by sa oprel? Hlavný inštalatér kúrenia Puckrandt povedal: "Každý zákazník spočiatku očakáva, že uvidí výsledok, ktorý bol objednaný. Bez ohľadu na to, či je tento výsledok dosiahnutý zváraním alebo lisovaním. Najmä tu sme však vopred preverili v úzkej spolupráci so všetkými zúčastnenými, vrátane spoločnosti Viega ako výrobcom, ako by sa v tomto inštalačnom prostredí správali pozinkované spojky alebo či by lisovaný spoj rozhodne vydržal niekedy obrovské mechanické zaťaženie“. Výsledok je viac než presvedčivý, pretože okrem robustných materiálových vlastností sú spojky spoľahlivo tesné aj na oceľových rúrkach potiahnutých v súlade s AGI Q151, s pomerne malým množstvom prípravných a dokončovacích prác. "Aj v drsnejších podmienkach", zdôrazňuje Michael Puckrandt: "Pretože na spoje na hlavnej linke stále pôsobia extrémne vysoké sily. Napriek tomu aj tu a pod meniacimi sa vonkajšími vplyvmi systém Megapress zatiaľ splnil všetky požiadavky."
Pre generálneho dodávateľa z nemeckého regiónu Vestfálsko to robí z inštalačného prostredia, ktoré je v prevádzkových podmienkach tak výnimočné a zároveň ťažké, referenčný projektový objekt, ktorý v konečnom dôsledku zvyšuje výkon kvalifikovaného zvárača pomocou nákladovo efektívnej a bezpečnej technológie lisovania, Michael Puckrandt hovorí: "Pre nás je to hmatateľný krok smerom k udržateľnej budúcnosti. Pretože problém kvalifikovanej pracovnej sily je už akútny v odvetví inštalácie potrubia. Nájsť dobrých a skúsených zváračov je čoraz ťažšie."
Objekt | Solárno-termický systém na sušenie kalu |
Miesto | Bottrop |
Rok | 2021 |
Typ objektu | Novostavba |
Plocha | 0 m2 |
Oblasť použitia | Priemyselné a komerčné aplikácie |
Projekt „Emscher hybridná elektráreň“
olárno-termický sušiaci systém je súčasťou „Emscher hybridnej elektrárne“, ktorá má vďaka kombinácii piatich obnoviteľných zdrojov energie ušetriť až 70 000 ton CO2 ročne z výroby elektriny:
- veterná turbína s výkonom 3,1 MW (spustená v apríli 2016)
- štyri nové moduly kombinovanej výroby tepla a elektriny, každý s výkonom približne 1,2 MW (uvedené vo februári 2017)
- fotovoltaický systém pokrývajúci cca. 500 m² (uvedené do prevádzky vo februári 2017)
- parná turbína s výkonom minimálne 4 MW (december 2017)
- solárno-termický systém sušenia čistiarenských kalov
Za projektom stojí verejnoprávna vodohospodárska spoločnosť Emschergenossenschaft. Spoločnosť bola založená v roku 1899 ako prvá organizácia svojho druhu v Nemecku a odvtedy sa zaoberá údržbou rieky Emscher, likvidáciou a čistením odpadových vôd a tiež ochranou pred povodňami. Od roku 1992 Emschergenossenschaft plánuje a realizuje medzigeneračný projekt premeny Emscher v úzkej spolupráci s miestnymi úradmi Emscher. Očakáva sa, že do projektu bude v období približne 30 rokov investovaných približne 5,38 miliardy eur.
Viac informácií: www.ewlw.de