Výskumná stanica v Antarktíde

© Architekti: IMS Ingenieurgesellschaft / bof architekten / m+p consulting; Fotograf: Rakesh Rao/NCAOR

Teplo a voda aj v extrémne nehostinných miestach: indická výskumná stanica Bharati

Na antarktickej skalnej plošine "Larsemann Hills" s teplotami až do -40°C prevádzkuje India od roku 2012 vedeckú výskumnú stanicu s kvetnatým a veľmi príhodným názvom "Bharati" - tak sa totiž volá aj hinduistická bohyňa múdrosti a poznania. Aby múdrosť a poznanie dobre prosperovali na izolovanom a drsnom kontinente, je životne dôležité vedecký tým spoľahlivo zásobovať teplom a vodou.

Špeciálne zadanie: glykol vo vykurovacej vode

Pre výrobu tepla a elektrického prúdu sa používa kerosin, ktorý zostane kvapalný až do -54 °C. Pre vetranie nádrže inštalovali technici potrubný systém Viega Sanpress Inox G - kvôli svojej trvalej odolnosti voči dopravovaným médiám. Sanpress Inox G sa obvykle používa pre rozvody plynu a rozvody s vykurovacím olejom.

Pre vykurovanie realizovali špecialisti rozvody pomocou systému Prestabo. Aby sa vylúčilo zamrznutie vykurovacej vody, primiešalo sa až 57 % glykolu-L. Viega preto testovala reakciu tesniacich krúžkov EPDM na tento mimoriadne vysoký podiel glykolu. Výsledok: tesniace krúžky lisovacích spojek sú pre zmes vykurovacej vody plne použiteľné. Naviac sú vhodné pre pracovné teploty od -40 °C až po - na "Bharati" skôr nepravdepodobné - +80°C.

Kde legionelly ohrozujú celú misiu

Na odľahlom mieste hrá hygiena pitnej vody mimoriadne dôležitú úlohu. Napadnutie legionellami alebo podobne škodlivými mikróbmi by bola katastrofa nie len pre výskumníkov - ohrozená by bola aj budúcnosť misie.

Zodpovední pracovníci preto stavili na Sanpress Inox s trubkami z ušľachtilej ocele 1.4521. Konštantnú teplotu teplej vody 60 °C zaručujú ventily Easytop pre cirkuláciu. Ich tepelné dezinfekčné zariadenie účinne chráni pred leginellami. Ventily pre odber vzorkov Easytop umožňujú pravidelnú kontrolu kvality pitnej vody.

Minimálne 20 rokov bude zhruba 25 osôb celoročne pracovať na "Bharati" za extrémnych podmienok - aj vďaka technike "made in Germany".

 

Objekt Výskumná stanica v Antarktíde
Miesto Antarktida
Rok 2012
Typ objektu Novostavba
Plocha 2000 m2
Oblasť použitia Vzdelanie výskum
Architekt bof Architekten GbR, Hamburg
Plánovanie Kaefer Construction GmbH, Bremen
Inštalácia YIT Germany, Leverkusen
späť